.. 350 units @ $19.50 = $ 6,825 2. LIFO: Oldest costs ........................................ 250 units @ $17.00 = $ 4,250 Next oldest costs ................................ 100 @ 18.00 = 1,800 350 units $ 6,050 3. Average: Beginning inventory ........................... 250 units @ $17.00 = $ 4,250 Purchases ........................................... 900 @ 18.00 = 16,200 1,200 @ 19.50 = 23,400 Total ..................................................... 2,350 units $43,850…
Words 345 - Pages 2